Technika EFT

Witaj

W tym miejscu znajdziesz podstawowe informacje na temat techniki EFT, opis punktów, które należy opukiwać oraz video Garego Craiga (na końcu tej strony)- twórcy metody dzięki któremu dowiesz się jak ta technika powstała  i jaki ma wpływ na osoby, które ją stosują.

Procedura Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT ) mówiąc w wielkim skrócie polega na delikatnym opukiwaniu punktów zakończeń meridianów ciała i jest metodą, która równoważy zakłócenia w układzie energetycznym i uwalnia nas od  negatywnych emocji, dzięki czemu zmienia się także nasze zachowanie na bardziej korzystne dla nas.. 

Dużą zaletą techniki EFT jest to, że każdy łatwo może się jej nauczyć i stosować do codziennych problemów. Marzeniem twórcy metody, Gary Craig’a jest, by EFT poznało i stosowało jak najwięcej ludzi na całym świecie. W internecie dostępne są darmowe podręczniki opisujące procedurę EFT. Po zapoznaniu się z nimi możesz zacząć samodzielnie stosować EFT do indywidualnych potrzeb.

Może się ona wydawać na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowana, ale w rzeczywistości jest bardzo prosta.

Przebieg procesu:

1. WYBIERZ PROBLEM, nad którym chcesz pracować (np. ”boję się tego spotkania” albo "czuję niepokój")

2. Określ na skali od 0-10 INTENSYWNOŚĆ PROBLEMU czyli to, jak silnie przeszkadza Ci to w TYM momencie (np. jak silny jest lęk przed spotkaniem czy jak silny jest niepokój; 10 oznacza, że jest bardzo silny 0 – wcale go nie odczuwasz)

3. USTAWIENIE – Zdarza się, że sabotujesz własne działania? Mówiliśmy o tym w rozdziale I. Obiecujesz sobie jedno a robisz drugie (np. mówisz sobie, że nie jesz słodyczy a zjadasz tabliczkę czekolady i jesteś zła na siebie) albo pragniesz mieć bliski, serdeczny związek a podświadomie nie wierzysz, że zasłużyłaś na to. W EFT takie zjawisko nazywa się odwróceniem psychologicznym i występuje w wyniku odwróconej polaryzacji w naszym ciele. Psychologiczne odwrócenie jest przyczyną chronicznych, trudno uleczalnych schorzeń. Zjawisko to zwykle przebiega na poziomie podświadomym i jest spowodowane negatywnym myśleniem. Technika EFT, jako jedyna posiada procedurę, która pomoże Ci skorygować odwróconą polaryzację, a tym samym otworzyć drogę do zmiany Twoich dotychczasowych niekontrolowanych zachowań. Ta procedura nazywa się ustawieniem.
Ustawienie nastawia odwróconą polaryzacje w naszym układzie energetycznym, która zaburza właściwy przepływ energii. Co to znaczy? Nasz system energetyczny można porównać do zbioru przewodów energetycznych, które są zasilane przez baterię. By nasz system energetyczny pracował prawidłowo bateria musi być dobrze ustawiona (plus do plusa). Jednak często się zdarza, ze bateria jest ustawiona odwrotnie. I wtedy nawet bardzo się starając, wizualizując itd. Nie otrzymujemy takich rezultatów jak chcielibyśmy.
 By ją dobrze ustawić po prostu opukujemy określony punkt na którejkolwiek z dłoni równocześnie wypowiadając specjalnie na ten cel spreparowaną afirmację.

Procedura ustawiania

Procedura ustawiania przebiega następująco:

Oklepując PUNKT KARATE (zewnętrzny bok dłoni) powtarzamy głośno, TRZY RAZY zdanie:
„CHOCIAŻ (mimo, że) – tu wstawiamy problem, który wybraliśmy, np.- boję się tego spotkania CAŁKOWICIE I KOMPLETNIE KOCHAM I AKCEPTUJĘ SIEBIE”
albo
"Mimo, że czuję ten niepokój całkowicie i kompletnie kocham i akceptuję siebie”
„Chociaż boli mnie głowa, głęboko i całkowicie akceptuję siebie".
"Chociaż wciąż nie mogę dostać nowej pracy, całkowicie i głęboko kocham i akceptuję siebie"

Czyli Ustawienie powinno zawierać problem, z którym chcesz sobie poradzić. Następnie dodajesz afirmację całkowitej akceptacji siebie.
Zdanie powtarzamy min. 3 - 5 razy. W trudniejszych przypadkach można powtórzyć nawet do 10 razy, lub więcej.

Punkt karate (patrz rysunek 1) można opukiwać uderzając trzema palcami jednej ręki w obszar na przedłużeniu podstawy małego palca leżący na boku dłoni lub uderzając bokami obu dłoni o siebie (uzyskujemy większą intensywność stymulacji, ale warto uważać, aby nie uderzać bardzo mocno, gdyż uderzamy kością o kość).

Rysunek1:


4. RUNDKA - OPUKIWANIE PUNKTÓW UWALNIAJĄCYCH STRES

Teraz będziemy opukiwać specjalne punkty na ciele. Punkty te ustawione są symetrycznie po każdej stronie ciała. Rysunek 2 pokazuje ustawienie punktów tylko po jednej stronie ciała. Dzięki opukiwaniu punktów uwolnimy blokady, które są zlokalizowane w naszym systemie energetycznym. Wracając do przykładu z kablami elektrycznymi blokady te to jakiś nalot na kablu uniemożliwiający swobodny przepływ energii. Podczas opukiwania punktu nalot ten samoistnie odpada, dzięki czemu energia może płynąć swobodnie. Czyli w bardzo prosty sposób pozbywamy się blokady w ciele, która była odpowiedzialna za nasz niechciany sposób zachowania czy odczuwania.

Punkty opukujemy delikatnie dwoma lub trzema palcami, zwykle dominującą ręką. Jeśli jest to punkt, który znajduje się po obu stronach ciała, nie ma różnicy którą stronę ciała opukujesz. Podczas, gdy opukujemy każdy punkt, powtarzamy głośno wybrany problem. Jest to tzw. Przypominacz. Np. „BOJĘ SIĘ TEGO SPOTKANIA” albo "CZUJĘ NIEPOKÓJ".

Opukujemy następujące punkty:

POCZĄTEK BRWI – na początku brwi przy nasadzie nosa
BOK OKA – z boku oka na kości oczodołu, na wysokości kącika oka
POD OKIEM – na kości oczodołu, zaraz pod dolną powieką
POD NOSEM – w środkowym zagłębieniu
POD USTAMI - na brodzie w poziomej bruździe
PONIŻEJ OBOJCZYKA – Punkt jest w miejscu połączenia kości obojczykowej i pierwszego żebra (umieść palec w zagłębieniu przypominającym literę U, które jest nad mostkiem, a następnie od podstawy U odmierz 2,5 cm w dół i 2,5 cm w prawo i w lewo – lub spójrz na rysunek poniżej)
POD PACHĄ – z boku ciała na wysokości sutka, ok. 10 cm od pachy
Rysunek 2Podczas opukiwania możesz korzystać z obu rąk na raz, lub opukiwać się tylko jedną ręką (nie ma znaczenia którą) oraz zmieniać ją w trakcie rundki. Nie ma też znaczenia którą część ciała opukujesz. Do opukiwania możesz wykorzystać dwa palce – wskazujący i środkowy, a na punktach obojczyka i pod pachą użyć czterech palców w celu pokrycia większej powierzchni ciała i zwiększenia prawdopodobieństwa trafienia w punkt.

Po opukaniu wszystkich punktów weź głęboki oddech. Zanuć ulubioną melodię i policz od 10 do 1.

5. TESTOWANIE - powracasz myślami do wybranego problemu i ponownie oceniasz intensywność swoich uczuć w TYM momencie. Powtarzaj procedurę Ustawienia i Opukiwania Punktów dopóki intensywność Twoich uczuć nie spadnie do poziomu 0-1.

Nie należy się obawiać, że wmówimy sobie czy „wpukamy” problem. Nosząc w sobie przez lata niepokój, poczucie winy, czy żal, co gorszego możemy sobie zrobić koncentrując się na nim przez kolejne dwie minuty? Tym bardziej, że po tym czasie przeszkadzające uczucie najczęściej znika samoczynnie i nawet gdy spróbujesz na siłę go wywołać, przejaskrawiając problem czy sytuację, nie jesteś w stanie go odczuć.

Cały proces nie trwa dłużej niż 5 minut. Po tym czasie od razu odczujemy ulgę związaną z danym problemem czy niechcianym uczuciem. Czasami będzie to ulga bardzo niewielka, czasami zauważymy, że całkowicie problem przestał nas dotyczyć.

Ps. Artykuł ten, to fragment mojej książki "Poznaj samego siebie i zacznij żyć pełnią życia" 

A teraz pragnę polecić Ci video Garyego Craiga - twórcy EFT:  "Wprowadzenie do EFT"


1 komentarz: